Jasné: ešte tu nie je ani zďaleko všetko. Nie sme ako ten kompík- vševedko z “Pa a Pi”. Smelo nám napíšte. Vašu otázku zo sveta home baristiky sa vám pokúsime zodpovedať.
Slovník pojmov
Chceme združiť a motivovať home baristov na Slovensku.
Toto je ambiciózna stránka.
Chceme zdieľať skúsenosti a radosti, ktoré prináša život s naozajstným espressom doma. Postupom čase vytvoríme komplexnú, vecnú a užitočnú stránku. Bude to priestor pre milovníkov espressa doma a škola pre každého, kto sa bude chcieť učiť sa a zdokonaľovať.
Vytvoríme spoločné fórum.
Pribudnú témy o káve, o plantážach, o direct trade, o hackoch, o espresse aj latte arte. A bude sa diskutovať a polemizovať.
Pripravujeme súťaže.
Podeľte sa s nami o fotografie a videá z Vašich kuchýň alebo zimných záhrad. Sme zvedaví na Váš espresso kávovar s mlynčekom. Ale najmä na Vaše espresso a cappuccino. Bude aj súťaž o voňavé ceny.
Alžírska káva sa pila v praveku. Ale určite to niekto tunuje dodnes. Prosím napíšte mi, ak máte niečo nové, nový recept, všetko sa dá oživiť a vymakať. Dík.
Americano
Poriadne naozajstné zabijácke nekompromisné espresso, do ktorého dolejeme horúcu vodu v pomere 1:4.
Café au lait
Café au lait (pronounced [kafe o lɛ]; French for “coffee with milk”) is coffee with hot milk added. It differs from white coffee, which is coffee with cold milk or other whitener added.
Caffé latte
Espresso plus veľa veľa parádnej mikropeny do poriadne veľkej XXL šálky alebo do skleneného pohára.
Cappuccino
Espresso – brew ratio 1:2 max
Plus dokonalá mikropena.
Navrch patrí latte art.
Srdce, rozeta, tulipán sú basic.
Cascara
Edit: Pozor na to, či kávu na plantážach nestriekajú. Cascara sú šupky z kávy. Ak ju striekali, viete si predstaviť, čo pijete?
Ak ste si práve odpili zo svojej kávy (nech už je pripravená akokoľvek), možno ani netušíte, akú dlhú cestu muselo prejsť kávove zrnko, kým sa dostalo do vašej šálky… O tom si povieme niekedy inokedy. Teraz nás však zaujíma Cascara. Ak toto slovo počujete a čítate po prvý krát, nebojte sa, určite nie ste sami… 🙂
Cascara je šupka či dužina, ktorá obaľuje kávové zrnko. Väčšinou skončí ako hnojivo pre kávovníky. V šetrnejšom suchom spracovaní kávy sa však kvalita a chuť tejto šupky zachováva lepšie. Prečo by sa však mala vyhadzovať? Po vysušení je skvelá na prípravu nápojov, ktoré majú vysoký podiel kofeínu, vitamínov a antioxidantov. Je to vlastne káva, ale pripravuje sa z nej čaj…
Prezradíme vám 2 spôsoby, ktoré sme vyskúšali a radi sa o ne s vami podelíme…
1. studená Cascara
20 gramov Cascary zalejte 1 litrom vody, umiestnite do uzatvorenej nádoby a nechajte v chladničke. Po 8 hodinách nápoj preceďte. Podávajte vychladený s pár kockami ľadu.
2. horúca Cascara
6 gramov Cascary zalejte 200 ml horúcej vody (cca 95°C), nechajte vylúhovať 4 minúty.
Oba druhy prípravy sú skvelé len tak, alebo s medom, citrónom či trstinovým cukrom. Na ozdobenie môžete pridať zopár kúskov vylúhovanej Cascary. Z jedného balíčka Cascary od The Barn pripravíte viac ako 6 litrov tohto nápoja.
Veríme, že sme vás vo vašej ceste za kávovým dobrodružstvom inšpirovali k preskúmaniu nových cestičiek. Nabudúce sa pozrieme na skvelú prípravu kávy metódou Cold Brew.
Vraj pri tom trpia tie zvieratá. Opdorúčame bojkot. Sú iné, lepšie a poctivejšie kávy. Cibetka je planý hype. Howgh.
Cold Brew
Pomletá káva /špeciálne mletie/ sa zaleje studenou alebo ľadovou vodou a nechá sa lúhovať aj 15 hodín. Aj viac. Veľmi trendy. Fľaškuje sa do cool ploskačiek a pije po troškách na ulici. Špekuluje sa, že v budúcnosti sa takto bude popíjať najmä decaf. Z cold brew sa robí NITRO!
Druhy kávy
Kávovníky sa štandardne delia na tri základné druhy – Coffea arabica, Coffea robusta a Coffea liberica. Coffea arabica dorastá do výšky 3-5 m a za priaznivých podmienok začína rodiť po 3-4 roku po výsadbe. Primerané výnosy sa očakávajú od 6 roku. Úrodu prináša 25-35 rokov podľa odrody, a klimatických podmienok. Káva sa väčšinou pestuje vo výškach 1000 až 1800 metrov nad morom. Napriek tomu, že cca 75% svetovej produkcie kávy sú typy arabica, len jedna pätina z vypestovaného množstva sú veľmi kvalitné kávové zrná (v 1 kg je cca 2200 väčších semien). Tento druh kávovníka dáva úrodu 2-3 krát ročne lebo kávovník má súčasne kvety, dozrievajúce aj zrelé plody.
Zber kávových zŕn sa robí prevažne ručne. V súčasnej dobe predstavuje zber tejto kávy cca 75% svetovej produkcie, 30% je z Brazílie, 25% zo strednej Ameriky (Kolumbia – Peru – Ekvádor), 10% z Afriky a 10% z Ázie.
Coffea robusta dorastá do výšky 7-13 m a poskytuje prvú úrodu už v 2 roku po vysadení. Plody dozrievajú priebežne počas celého roka. Kávovník je značne odolný proti nižším teplotám a chorobám, postihujúce kávové plantáže. Je obľúbený pre svoje vysoké výnosy. Pestuje sa vo výškach 500 až 900 metrov nad morom. Kávové zrná nedosahujú kvalitu kávy arabica. Káva tiež obsahuje väčšie množstvo kofeínu oproti kávovníku arabica. V niektorých krajinách, najmä v Afrike a juhovýchodnej Ázii, sa jej pestovaniu dáva prednosť, pre jej malé nároky na akosť pôdy a vyššiu úrodnosť. Zber kávových zŕn sa robí strojovo alebo ručne. V súčasnej dobe predstavuje zber tejto kávy 25% svetovej produkcie kávy a jej podiel sa neustále zvyšuje.
Coffea liberica je silná mohutná drevina, dorastajúca do výšky až 18 metrov. Má veľké kužeľovité listy a plody s veľkými zrnami. Káva liberica sa pestuje len v Malajzii a západnej Afrike. Jej produkcia je veľmi malá, pretože dopyt po tejto káve je pre jej špecifickú nahorkastú chuť, veľmi malý.
Káva musí prejsť ešte dlhou cestou, aby ste z kávomatu vybrali lahodný nápoj. Kávové a nápojové automaty predstavujú poslednú fázu pri príprave kvalitného espressa.
Espresso s frčkou mikropeny. Tá frčka je “škvrnka”- macchia. Preto: macchiato.
Frappé
Kto pozná pravý grécky recept? Sem s ním. Ďakujeme.
French Press
Full immersion. Hrubé mletie. Aj 8 minút. Potrebujete dobrý mlynček, aby ste eliminovali “fines” kávový prach. Použite sitko. Všetky čiastočky pomletej kávy musia byť rovnaké, inak sa nikam nedostanete. Precediť aj dvakrát.
Filter, Filtrovaná káva
Aeropress, V60, clever, chemex, french press, trinity, flask od alpha dominche plus pribúdajú ďalšie každý deň.
Hario V60
Filter metóda cez kónický lievik tvaru “V” filtrujeme kávu cez papierový filter. Základná praveká metóda:)
Chemex
Filter cez papier alebo cez kovový mikrofilter. 45-50 gramov kávy na 700 gramov vody. Pozri “Journal” na homebarista.sk
Írska káva
Filtrovaná káva s Bailey´s a domácou šľahačkou?
Kapsule
Neodporúčame.
Kotyogó
Pozri “moka” alebo pozri “napolitana”
Knock Box
Odklepávač
Latte Macchiato
Espresso plus kvantum mikropeny do skla az povrch. Hore by mala byť hnedá “škvrnka” – macchia. Preto najskôr mikropena a až napokon dolievam espresso.
Neexistuje… Je to nesprávny názov, ale povedzme si, čo označuje. Mnohí tak volajú espresso. Vzniklo to asi tak, že prví Taliani, keď prišli na Slovensko, pýtali si “caffé” a videli, že im tu v kaviarňach dopriali veľké šálky a do šálky zbytočne veľa vody, tak hamovali baristov so slovami: “Piccolo, piccolo”. Chceli mu tým povedať, že chcú maličkú kávičku. A picollo zľudovelo.
The Cup of Excellence is an annual competition held in several countries to identify the highest qualitycoffees produced. It is organised by the Alliance for Coffee Excellence, which was founded by George Howell and Susie Spindler.[1] The winning coffees are sold in internet auctions.[2] The concept was developed by the Gourmet Coffee Project of the International Coffee Organization (ICO). This project was devised by Pablo Dubois, Head of Operations of the ICO and Frans Bolvenkel, of the International Trade Centre (ITC) at a meeting in Geneva in late 1994. This project, supervised by the ICO, managed by the ITC and largely financed by the Common Fund for Commodities, ran from 1995 to 2000, and aimed to develop methodologies for the creation of new “gourmet” or high-quality speciality coffees.[3] The Cup of Excellence competition has been dubbed as the ‘Oscars of the coffee world’.[4]
The competitions began in 1999.[2] By 2013 they were held in Brazil, El Salvador, Costa Rica, Nicaragua, Guatemala, Honduras, Mexico, Burundi, Rwanda, Colombia and Bolivia.[5]In the course of the competition each coffee is tested at least five times. Only those coffees that get high scores continuously move forward in the competition. The final winners are awarded the Cup of Excellence and sold via an internet auction to the highest bidder. /wiki/
Omniroast
Káva upražená tak, že je vhodná aj na espresso aj na filter. Gardelli robí omniroasty.
Light roast
Káva pražená krátko. Je svetlo hnedá. First crack. Vhodná na filter.
Direct trade
Farmár – konečný spotrebiteľ bez priekupníkov bez burzy.