Ako funguje vesielko na pákovom espresso kávovare Lelit Bianca PL162T
Espresso kávovar “Bianca” PL162T od značky Lelit má také špeciálne vesielko, ktorým home barista tunuje svoju priam umeleckú extrakciu espressa. Vesielko sa parádne jednoducho ovláda: keď je úplne naľavo, tlak na kávu je nulový, keď je úplne napravo, tlak je maxinálny /10bar/.
Home barista vesielkom opatrne hýbe, a tým zvyšuje alebo znižuje prietok vody v hlave a aj tlak, ktorým pôsobí na kávu. Aktuálny tlak home barista pekne vidí real time na špeciálnom tlakomeríku, ktorý je priamo na hlave espresso kávovaru.
Takto vieme urobiť nielen perfektnú dlhánsku preinfúziu, ktorá pomáha pri light roastoch znížiť acidné tóny, ale vieme aj výrazne “ubrať tlak” pri závere extrakcie, a tým si pomáhame pri dark roastoch a znižujeme horký záver.
Príď sa pohrať na Osvetovú 18!!
Home barista, ktorý má Biancu PL162T môže postupovať pri extrakcii rôzne.
Odporúčame najprv sa hrať s vesielkom bez kávy a bez portafiltra: iba sledujme, ako sa voda chová pri manipulácii s vesielkom. Všimnime si, kedy začína voda vytekať? Pri akej polohe vesielka?
Pozor: keď pôjdeme bez kávy, tlakomer na hlave nebude reagovať, ale to vôbec nevadí, my sa teraz riadime tým, že vidíme, koľko vody reálne vyteká z hlavy.
Keď bude vesielkom úplne naľavo nepôjde voda vobec. Keď bude úplne napravo, pôjde voda naplno.
Všímajme si, ktoré sú tie momenty, kedy pri otáčaní vesielkom skutočne o poznanie meníme prietok vody. Toto potom budeme potrebovať pri extrakcii espressa.
Pomeľme čerstvú výberovú kávu a zamknime portafilter do hlavy. Zapíšme si, koľko sme použili kávy: napr. 20g
Prvú extrakcie urobme tak, že vesielko dáme úplne napravo. Teraz sa Bianca PL162T chová ako normálny espresso kávovar. Tlak vybehne na max. a drží stále rovnakú hodnotu.
Druhú extrakcie urobme tak, že necháme vesielko “cca v strede” a všimnime si, čo sa deje pri extrakcii: tlak pomaly stúpa a zastaví sa niekde na 6- 7-8 bar.
Počítajme s tým, že extrakcia pri nižšom tlaku portvá dlhšie. Aby sme sa niekam dostali, zachovávajme vždy 20g in a 50g out.
Tretiu extrakciu skúsme tak, že vesielko necháme úplne naľavo a len pomaličky po milimetroch ho posúvajme.
Uvidíte, ako pomaly začne stúpať tlak a z bottomlessu začne pomaly presakovať espresso. Toto bude dlhá preinfúzia a môže sa stať, že pri veľmi nízkych tlakoch, bude extrakcia trvať aj 80 sekúnd!
Sú aj takí, ktorí kávu potrápia takto: nechajú tlak 2-3 bar a potom tlak ešte uberú. Naťahujú predparenie preinfúziu poriadne dlho do extrému, a až potom otočia vesielkom a pustia tlak 6- 7 -10 bar.
Dark roast: uberáme tlak ku koncu, aby sme znížili horké tóny.
Light roast: hráme sa s preinfúziou na nízkom tlaku a zvyšujeme tlak ku koncu, aby sme dosiahli sladké tóny.
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!