NDIMAINI Keňa od Gardelli cez V60, preosiata
Hodnotenie: 90,5 bodov
*Terroir Best Lot*
Vanilka, černica, medík, červený pomaranč, cukrová trstina
Producenti: malí farmári, Keňa, Nyeri, 1850 m.n.m.
Spracovanie: mokré, “post soak” (wet)
Kultivar: SL28 a SL34
Zber: dec 16 -aug 17
Káva z Kene hrá tradične prvú ligu. A právom: príjemne prekvapí černica, pomaranč aj medík. Táto káva sa zrodila na pomedzí regiónov Nyeri a Kirinyaga. Znalci vedia, že toto je veru dobrý terroir.
Ndima-Ini je názov stanice, kde sa káva umýva – je to súčasť družstva “Gakuyu Cooperative Society”, ktoré má iba dve stanice: Ndima-Ini a Kirigu. Dokopy má družstvo asi 1800 členov.
Kirigu stanica sa volá podľa malej riečky Kirigu, vďaka ktorej majú obe stanice dostatok čerstvej vody. Asi 850 malých farmárikov dodáva svoje zrelé čerešne do stanice Ndima-Ini. Jej manager, John Kamau, dohliada na kvalitku už 20 rokov.
Keď čerešne oberú a dodajú do stanice, vodu napumpujú do veľkých fermentačných nádrží. Čerešne zbavia šupky, dôkladne ich umyjú a nechajú poriadne vysušiť.
Tajuplný SL28 vyšľachtili v “Scott Laboratories” v 1931 a hneď si získala popularitu v Keni.
Má veľké listy a pekné zrnká. Ani odborníci to nevedia celkom presne, ale tvrdí sa, že “Scott Labs” skrížili French Mission, Mocha a Yemen Typicu, a že výsledkom je SL 28 varietal.
Tomu hovoríme genetické inžinierstvo: išlo im od začiatku o to, aby káva bola špica, aby dobre rodila, a aby odolávala suchám. SL34 je neobyčajne pútavý názov, že? Je to mutant French Mission, origoš z plantáže Loresho v Kabete.
SL34 je v Keni známa vec. SL 34 je oceňovaná, lebo rodí parádne aj v iných podmienkach a vie byť odolná voči suchu aj voči náhlym lejakom.
Taká je to bojovníčka.
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!