La Marzocco GS3: verzia AV alebo verzia MP?
Sen každého home baristu: espresso kávovar od La Marzocco. Jasné. Ideálne La Marzocco- model GS3, že?
“Saturovanú” hlavu zvarili dovedna s bojlerom. Tým pádom teplota bojlera rovná sa teplote hlavy. To bol ich veľký cieľ: dosiahli úplnú tepelnú presnosť a stabilitu. Keď nastavujete teplotu bojlera, vlastne nastavujete rovno teplotu hlavy espresso kávovaru. Kto má lacnejší pákový espresso kávovar a dennodenne rôznymi fintami bojuje o to, aby dosiahol čo najvyššiu tepelnú stabilitu espresso kávovaru pochopí, o čom tu básnime.
Tento model GS3 vychádza v dvoch verziách: verzia AV a verzia MP. Poďme trošku odtajniť rozdiely medzi verziou AV a MP.
V roku 2007, La Marzocco z Florencie uviedla na svetové trhy novinku: GS3. Odvtedy je tento espresso kávovar považovaný za najvyšší štandard v home baristike na celom svete. Má všetko, čo majú veľké kávovary od La Marzocco, ktoré sú určené pre špičkové kaviarne. Prečo vyšiel tento model v dvoch verziách?
Ako sme už spomínali GS3 je ako veľká kultová “La Strada” od La Marzocco určená pre top kaviarne, ktoré urobia 200 -300 káv za deň ako nič. Len ju šupli do menšieho tela, ale bez toho, aby čokoľvek obetovali. GS3 sa vôjde k vám domov, na terasu, do officu, na záhradu. A dá sa prenášať, lebo je možnosť využívať zabudovanú nádržku a fungovať aj bez pripojenia na vodu. GS3 má skalopevný PID. Už žiadne výkyvy teploty. Teplota hlavy a teda aj vytekajúcej kávy z hlavy nebude nikdy kolísať. Ani pri robení jedného espressa za druhým. To je alfa a omega.
Verzia AV to znamená “auto-volumetric” /že automaticky presne dávkuje/ a verzia MP znamená “manual paddle”/manuálne vesielko/.
Jednoducho: AV používa elektroniku, vďaka ktorej si viete nastaviť parametre: najmä množstvo vody v šálke espressa. Až do preprogramovania. Vždy pripraví zabijácke espresso rovnako.
Čo programujeme na AV? Najmä a v prvom rade množstvo vody, ktoré natečie do espresso šálky po extrakcii.
MP verzia je total manuálka, neprogramujete nič. Dáva to tomu home baristovi, ktorý to dokáže oceniť, vzrušujúcu možnosť, aby každé espresso mohol ovplyvňovať iba on sám podľa svojho uváženia.
Keby sme to mali porovnat s autami tak MP je klasická parádna old schoolová kára s ozajstnou radiacou pákou a AV bude posledná verzia akéhosi elektronického plnoautomatického superauta.
GS3 AV používa elektroniku, ktorú má aj La Marzocco GB5 AV na to, aby spustila čerpadlo a zároveň solenoid /elektroventil/ na hlave kávovaru, ktorý prepustí vodu, aby sa vytvoril potrebný tlak na extrakciu espressa.
Totižto: na tej strane bojlera na espresso, kde vchádza studená voda namontovali malé koliesko, ktoré sa otáča, to je flowmeter, ktorý prepúšťa vodu, ktorá musí prejsť do bojleru len cez neho, takže ju “počíta”. Tým padom AV vie spočítať, koľko vody presne prechádza cez hlavu a home barista, keď si to raz nastaví, tak vždy bude mať rovnaké množstvo vody /kávy/ v šálke. A vie, koľkokrát urobil espresso.
Každý shot espressa bude rovnaký. A to je dôležité. Objem bude odteraz zadefinovaný. 25 ml povedzme. Keď toto máme a stanovíme si aj porciu namletej kávy povedzme 9-10 gramov, môžme sa už potom viac hrať s hrúbkou mletia /a neskôr s tlakom/.
Presné automatické dávkovanie je obrovskou výhodou pri veľkom výdaji: na svadbe, garden party, pikniku, promo akcii, grilovačke, cateringu pre prezidenta, a čo ja viem čo ešte.
Na AV máte 4 gombíky na programovanie. Programujete predparenie a to dokonca aj takto: predparenie dáte napr. na 4 sekundy, potom 5 sekúnd nič- kľud bez tlaku a až potom začínate robiť espresso. Či je espresso kávovar zapojený vo vodnej sieti alebo idete len na nádobku, je to to isté, programujete rovnako. Predparenie dosiahnete tak, že zapnete čerpadlo na 5 sekúnd, potom čerpadlo akoby vypnete na päť sekúnd a potom ho opäť zapnete. Toto sa dá urobiť tak, aby si to kávovar zapamätal, a aby to presne opakoval. Vytvoríme tým jednoduchá tlakovú krivku / a už sa v istom zmysle blížime k tlakovému profilovaniu/.
Ďaľšia vychytávka na AV je automatický backflush na čistenie hlavy. Dáte pulycaf do slepej páky, zamknete do hlavy a stisnete gombik —a elektronika za vás urobí backflush, ako sa patrí. Dobré nie?
V čom je teda iná MP verzia?
Pri MP neprogramujete nič. Home barista má úplnú kontrolu nad preinfúziou /predparením/ a kontroluje dokonca aj tlak, ktorým čerpadlo tlačí na pomletú kávu. A samozrejme aj čas extrakcie. To všetko robí iba tým, že jemne pohybuje vesielkom na hlave espresso kávovaru doľava a pozorne sleduje manometer aj hnedasto hrdzavý prúdik životabudiča, ktorý vyteká z páky. Čím viac tlačí vesielkom doľava, tým väčší tlak pri extrakcii. A potom manuálne vypne tiež pohybom vesielka naspäť doprava. Hotovo.
Vývojári nám to urobili naschvál. Je to návrat k romantickému espressu, kedy ste všetko robili ručne stručne. Hlava na MP -teraz v 2017 máme jej piatu verziu—je štandardne vybavená manometríkom, kónickým ventilom a vesielkom. To je všetko. Záleží iba od vás, ako budete vesielkom pohybovať pri extrakcii, a aké bude výsledné espresso. Máte úplnú slobodu v profilovaní tlaku, a to v oboch prípadoch: či ste zabudovaní vo vodnej sieti alebo idete na nádržku.
Vesielkom tlačíte doľava. Mikrospínač sa aktivuje. Zapne sa čerpadlo. Kónický ventilček sa pri otáčaní vesielkom otvorí a začne púšťať vodu, čím viac vody prepustí, tým väčší bude tlak pomletú na kávu pri extrakcii. Takéto jednoduché to je.
V roku 2016 na MP verzii komplet prerobili tento ventil, aby zvýšili jeho životnosť.Teraz vydrží v poriadnej rušnej prevádzke 2 roky a doma pri home baristovi aj násobne dlhšie. Závisí, koľko robíte káv denne.
Ďalej: na hlave posunuli ten mikrospínač, ktorý zapína čerpadlo bližšie doprava smerom k začiatku celého cyklu, takže hneď ako začnete vesielkom tlačiť doľava, spustí sa čerpadlo. Predtým ste museli, keď ste mali MP a chceli ste robiť preinfúziu, museli ste mašinu napojiť na vodnú sieť kvôli vyššiemu tlaku, ktorý je prirodzene vo vodnej sieti. Teraz môžte manuálne manipulovať s tlakom: zvyšovat ho alebo znižovat, aj keď idete na nádržku a nie ste napojení na vodu vo vodnej sieti.
Ako sme spomínali: okrem kónického ventilu, ktorý robí kus práce, je tu manometrík -ukazovateľ s ručičkami, na ktorom vidíte, ako to celé prebieha, a ako sa mení tlak. A tento manometrík, prosímpekne, meria tlak aj priamo na hlave pri extrakcii a to je predsa tlak, ktorý home baristu naozaj najviac zaujíma. Iné espresso kávovary merajú tlak čerpadla, keď tlačí vodu do bojlera. Vďaka tomu, že tu máme system ” Pump On Full Range Pressure Manipulation” môžu aj tí, ktorí používajú La Marzocco MP iba na nádržke, naplno užívať výhody profilácie tlaku.
Suma sumárum: poznatky vo svete espressa napredujú. To aj znamená, že naše možnosti hrajkať sa s premennými pri príprave espressa sa stále znásobujú. Konečné rozdodnutie je na vás, milí home baristi: aký chcete epsresso kávovar? Obe verzie robia spičkové zabijácke espresso o tom potom. Ale ceníte si skôr vzrušujúcu možnosť úplnej manuálnosti, alebo si ceníte možnosť presne všetko naprogramovať a mať istotu, že to vždy bude také isté spičkové espresso? Ako sme hovorili na začiatku: chcete superauto s elektronikou ktoré úplne vylúči “šoférove chyby” / verzia AV/ alebo chcete maximálnu flexibilu ako každý vášnivý šofér, ktorý chce furt vybrusovať svoje majstrovstvo a tunovať svoju jazdu, keď si to neohrozene valí po espresso dialnici?
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!