lelit bianca pl162t v2 verzia z 2020
Lelit Bianca PL162T V2 dvojbojlerový dual boiler espresso kávovar s profiláciou tlaku.
Lelit Bianca PL162T V2 je bomba!
Príď sa s ňou pohrať na Osvetovú 18 a vyskúšaš si ju!
Priprav si sám svoje priam umelecké zabijácke espresso.
Aha, naše V I D E O tu klikaj
V čom je V2 z roku 2020 iná, lepšia?
V2 verzia z roku 2020 upgrade! Týka sa to espresso kávovarov Lelit Bianca s výrobným číslom vyšším ako 245291
- Zvýšená maximálna teplota parného boilera na 135 stupňov Celzia.
- Instantný prechod do stand-by režimu dlhým stlačením oboch tlačítok na PIDe. Plus a mínus držíte chvíľku naraz.
- Reserve mode – umožní dokončiť shot v prípade, že došla voda v nádržke. To bol niekedy v predošlej verzii problém. Teraz máme rezervu 6 sekúnd. Kávovar začne signalizovať nedostatok vody dopredu v predstihu.
- Zobrazenie skutočnej reálnej teploty oboch boilerov. Stačí podržať plusko “+”
- Economy mode /vypnutie bojlera na paru/ má teraz novú skratku: držíte mínus “-” na displeji tri sekundy a hneď ste prepli do economy.
- Dispensing time: po skončení extrakcie espressa vám ostane po dobu 20 sekúnd na displeji ukázané, koľko trvala extrakcia
Máme v showroome na ukážku aj náhradný diel- LCC z V2, ktorý je na nerozoznanie od V1.
Kto má model V1, vedzte: toto sú drobnosti. Inak je to tá istá Bianca, ako máte vy:)
Sme oficiálni dovozcovia distribútori LELIT pre SR a robíme záručný aj pozáručný servis espresso kávovarov.
Bianca je špičkový high -end pákový espresso kávovar dual boiler s profiláciou tlaku za výbornú cenu.
Toto je najlepší kávovar pomer cena kvalita výkon aký je trhu. Sledujeme denne svetové fóra a tie nám dávajú za pravdu.
Lelit prvý krát predstavili Biancu PL162T v Amsterdame na WOC 2018. Presne si pamätám, akú tam urobila senzáciu, boli sme pri tom.
Espresso kávovar Lelit Bianca PL162T je dvojbojlerový dual boiler espresso kávovar a vyrobili ho v Taliansku, v Brescii. Môžte súčasne naraz robiť espresso aj šľahať penu na mlieku na latte art cappuccino.
Boli sme v tej útulnej fabričke v Brescii. Je plná inovatívnych postupov. Toto je filozofia a charakteristika značky Lelit.
Video tu: https://www.youtube.com/watch?v=4yp1gA3A8qs&feature=youtu.be
Espresso kávovar Bianca PL162T od Lelit má profiláciu tlaku, to znamená, že home barista tunuje svoje vlastné extraligové espresso podľa seba vesielkom.
Nastavuje si rôzny tlak počas extrakcie aj čas extrakcie mení, ako chce. Vesielkom uberá prietok vody, ktorá tečie cez hlavu kávovaru. Najprv odporúčame skúsiť si vesielko bez kávy a bez portafiltra. Všimnite si, ako sa mení prietok vody, keď pohybujete vsielkom zprava doľava a naopak. Plynule a postupne pridávate a uberáte. Musíte to dostať trochu “do ruky”. Keď pracujete bez kávy a bez portafiltra, ručička na budíku manometra na hlave sa nebude vôbec hýbať. Hýbať sa bude až potom s pomletou kávou v páke a potom bude presne prezrádzať, že čo sa vlastne deje s kávou v páke počas extrakcie. To bude vaša skúška správnosti.
Keď ste sa nabažili pohľadu na zmenu prietoku vody v hlave E61, ktorú ste ovládali vesielkom, dajme teraz vesielko úplne doprava, a tým otvoríme vodu na max.
Ideme ladiť mlynček na kávu a prvé espresso budeme skúšať vždy pri takto úplne otvorenej hlave. Musíte urobiť dokonalé espreso viac krát po sebe /porcia pomletej kávy musí presne sedieť konkrétnemu sitku, ktoré používate/. Pri otvorenej hlave ladíme mlynček: hrúbka mletia aj tampovanie musia byť správne. Počas extrakcie vystúpa postupne ručička na 10-11. Aj vizuálne musí espresso vyzerať na stopercent. Tenučký ale stabilný prúdik ako myší chvostík ligotavý olejový, žiadne fŕkanie ani tancovanie a krútenie sa prúdika netolerujeme.
Urobte po sebe viac krát espresso a musí ručička vždy sa vyšplhať na tú istú úroveň 10-11 bar. /Nevšímajte si spodný manometer, tam je nuda, tam to furt bude ukazovať 9 bar, lebo Bianca od Lelit má motorové rotačné čarpadlo.
Kto vie urobiť prvotriedne zabijácke espresso viac krát po sebe má zvládnutú základnú školu espressa na Biance.
OK: nerobte už nič s mlynčekom. Naučíme sa jednoduchú preinfúziu predsparenie. Bez kávy a bez portafiltra dajte vesielko do polohy, kedy “trošku kvapká voda” a zapamätajte si ten uhol. Teraz si dajte pod hlavu prázdny pohár a odstopujte si, koľko sekúnd potrvá, kým doňho takýmto tempom nenakvapká 20 g vody.
A je to. Nechajte vesielko v tejto polohe. Teraz dajte pomletú kávu /18-20g/ do portafiltra a zamknite páku. Začnite extrakciu a nechajte vesielko v tej polohe po rovnakú dobu, ktorú ste si predtým vyskúšali.
Čo sa deje v páke. No voda pomaličky presakuje pomletou a utampovanou kávou. Po uplynutí času, ktorý ste predtým odmerali, viem, že 20 g vody je spolu s 20 g pomletej kávy v páke. Aj ručička na budíku už stúpa. A teraz: niekto zatlačí vesielko doľava a úplne zastaví vodu. A nechá tých 20 g pôsobiť pár sekúnd a potom dá vesielko úplne doprava. Sleduje ako sa šplhá ručička hore. Nepôjde už tak vysoko, lebo pomletá predsparená káva kladie vode menší odpor. Iný, po predinfúzii, ide rovno s vesielkom doprava.
Extrakcia bude trvať možno až 50 sekúnd! Pri dlhých predpareniach stojí za to skúsiť znížiť teplotu hlavy.
A toto všetko je len začiatok. Niekto možno príde na to, že mu káva espresso chutí najviac, ak nechá vesielko stále “v strede, rovno kolmo”. Iný bude uberať prietok vesielkom ku koncu extrakcie, aby utlmil horké tóny, ktoré ho pred tým vyrušovali v jeho espresse. Skúšajte a pošlite nám vaše tipy, radi sa tiež niečo naučíme:)
Bianca je hračka. Bianca je espresso laboratórium. Bianca je ako kôň prvotriedny grošák žrebec arab na parkúr treba sa na nej naučiť jazdiť. Bianca je ako profi skejt. Musíte trénovať a jazdiť a učiť sa triky. To sa za vás nik nenaučí. Vydali ste sa na dlhú cestu, home baristi:)
Takúto “vychytávku” máte iba na podstatne drahších espresso kávovaroch ako La Marzocco GS3 MP a Dalla Corte Mina.
V malom celonerezovom /AISI 304/ tele sa podarilo spojiť špičkové technológie na prípravu pravého zabijáckeho espressa, cappuccina, flat white, affogata, chai latte aj pravej horúcej čokolády.
Bianca PL162T V2 porichtuje nekompromisné zabijácke espresso, ktoré ocenia znalci.
Dual boiler: jeden bojler je na espresso /800ml/ a druhý bojler je na paru /1500 ml/ na cappuccino. Veľký bojler sa dá ľahko vypnúť skratkou v menu a šetríme energie. Veľký bojler žere dva krát toľko-určite vypínajte.
Tým, že má dva bojlery, home barista robí súčasne espresso aj cappuccino.
Je to delo aj do menšej kaviarničky!
Presná PID elektronická regulácia teploty oboch bojlerov. Mením teplotu pri experimentoch od 88-96 a skúšam, ktoré parametre najviac pristanú mojej káve. Nie je žiadna dogma. Iba výsledná dokonalá živá iskrivá chuť espressa, priatelia! Pamätajte, že ak budete teplotu na pide znižovať, toto skutočné zníženie trvá dlhšie, lebo hlava drži dlho teplotu. Je tam zotrvačnosť, lebo E61 je mohutná a ťažká. Pridávanie teploty má tiež svoju rozmunú mieru: nikdy nesmie voda, ktorá vyteká z hlavy syčať. To znamená, že už je príliš horúca – spáli prepáli vám espresso. Musíte nájsť teplotu takú, aby voda nikdy nesyčala. Aj keď kávovar nečinne stál trebárs tri hodiny.
PID je niečo ako vylepšený termostat.
Ale poriadne vylepšený.
Teplota podstatne menej kolíše.
Sami si programujete teploty oboch bojlerov, ako chcete.
M O T O R O V É Č E R P A D L O ! ! ! To znamená, že bude tichunká ako ninja.
Bianca má displej, kde vidíme teplotu oboch bojlerov aj časovač “timer” na espresso.
Espresso kávovar Bianca sa dá zapojiť priamo do vodnej siete alebo ju môžte používať na nádržku ako prenosný espresso kávovar.
Viete si naprogramovať teplotu bojlera na espresso tak, aby hlava E61 mala presne 92 stupňov Celzia.
Legendárna patentovaná hlava kávovaru E61 zabezpečí predparenie pomletej kávy, aby došlo k dokonalej extrakcii espressa.
Vy si určujete, aké bude dlhé predparenie.
Aj pri akej teplote bude prebiehať.
Predparenie výrazne zvyšuje kvalitu espressa.
E61 tým, že je taká mohutná a stále v nej cirkuluje voda, zaisťuje aj stabilnú teplotu každého espressa, ktoré pripravíte. Budú rovnaké.
Pravá parná a vodná tryska, na ktorej sa nepopálite, je otočná vo všetkych smeroch.
Na tryske našľaháte mikropenu, s ktorou sa dá maľovať latte art.
Manometer s kontrolou tlaku extrakcie. Každý home barista dobre vie, že espresso sa pripravuje pri tlaku čerpadla 9 barov.
Tlak čerpadla počas extrakcie meníte vesielkom.
Tomu hovoríme profilácia tlaku.
Video tu ako sa šteluje tlak na motorovej pumpe.
Zmäkčovanie vody je samostatná kapitola! Traba robiť test na tvrdosť vody. Tri nemecké stupne /alebo 5 francúzskych/ je prípustná tvrdosť vody. Treba používať reverznú osmózu. Treba dvojstupňovú kontrolu zmäkčovania vody. Najpr vankúšik oscar a po niekoľkých hodinách prelejem ošetrenú zmäkčenú vodu do nádržky, kde mám ďalší prietokový filter, ktorý je nastoknutý na hadičku. Alebo hodiť vankúšik oscar rovno do nádržky spolu s prietokovým filtrom. I tak še da.
Inak budete musieť odvápňovať. Čítaj tu
Na prietokovom filtri sa napr. píše: na 70 litrov. Ale pozor! To sa myslí pri vode tvrdej 5-6 nemeckých stupňov! Kto má 23 nemeckých stupňov, tomu 70 litrový filter vydrží 10 litrov.
Niekto mieša destilovanú vodu / nula stupňou /s obyčajnou /napr. 5 stupňov/ a týmto získa dva a pol stupňovú vodu. Niekto používa BWT alebo BRITA filtre.
Sme oficiálny distribútor značiek kávovarov a mlynčekov v našej ponuke.
Motorové rotačné výkonné čerpadlo. Ako funguje rotačné čerpadlo, a v čom sa odlišuje od vibračného čerpadla, čítaj tu
Napätie: 230V / 50H
2x1400W
Zásobník vody: 2,5 l
Hmotnosť: iba 26,5 kg
Dodávané príslušenstvo: 2x páka 58mm dvojitá výpusť +bottomless 20 gr + slepé sitko na čistenie
Viac o LELIT BIANCA DUAL BOILER PID ROTARY MOTOR PUMP tu: http://bianca.lelit.com/index-eng.html
Robíme záručný aj pozáručný servis espresso kávovarov Lelit.
Náhradné diely na espresso kávovary Lelit priamo z fabriky z Brescie pri Miláne.
Blog o Bianca PL162T tu klikaj
Ako zmeriam flow prietok vody cez hlavu kávovaru? Robí sa to naprázdno bez pomletej výberovky v portafiltri.
Vesielko pádielko paddle musí byť pri meraní úplne vpravo!
Počítajte, že štandard je cca 8g/s
Vo videu ste videli ako Mauro šteluje vesielko, aby zvýšil alebo znížil prietok vody flow v hlave e61
Vo všeobecnosti platí, že sa skôr snažíme znížiť prietok vody cez hlavu e61.
Veď preto tam v Lelite dávali to vesielko:)
Znižovanie prietoku je práve tá cesta, ako dostaneme lepšir espresso.
Extrakcie espressa budú tým pádom dlhšie.
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!