Pravidelné odvápnenie – údržba espresso kávovaru Lelit Mara PL62T
Kávovar treba pravidelne odvápňovať v rámci údržby. Treba sa o espresso kávovar poctivo starať a udržiavať ho v perfektnej kondícii.
Takmer nikto nemá doma ideálnu vodu, ktorú dáva do kávovaru.
Možno iba tí, ktorí mixujú RO vodu alebo destilovanú vodu s remineralizačnými soľami a takých poznáme zatiaľ málo.
Nezabúdajme: voda, ktorá má tri nemecké stupne, je už považovaná za “pomerne tvrdú” a pre kávovar môže predstavovať riziko zavápnenia vodným kameňom.
Merajme pravidelne tvrdosť vody a meňme filtre, ktoré zmäkčujú vodu v kávovare.
Používajme RO alebo destilovanú vodu, ktorú zmiešame s inou tvrdšou vodou v pomere napr. 1:10
Ten pomer zavisí prirodzene od toho, aká tvrdá je voda, s ktorou miešame.
Ukážeme si postup aj foto, ako sme odvápňovali Maru od Lelit PL62T s PIDom
Najprv dáme opatrne dolu vrchný kryt. Kávovar je vypnutý.
Kávovar je stále vypnutý a odpojený od elektrickej siete. Odpojíme sondu na výšku hladiny. To je číslo 17 level probe na tom našom nákrese dole. Nákres je originál z fabriky Lelit – autor Mauro Epis, náš kamoš.
Čo robí level probe? Spôsobuje to, že keď stúpne hladina vody v bojleri na určitú úroveň, kávovar si prestane dopúšťať vodu. To je za normálnych okolností. My ju teraz deaktivujeme! Týmto úkonom dosiahneme toto: voda sa neprestane dopúšťať ako za normálnych okolností, ale bude sa dopúšťať furt. Preto musíme otvoriť naplno oba kohútiky na paru aj na vodu a voda bude vytekať teraz tadiaľ. Treba si pod oba kohútiky dať vedierka na vodu, ktorá bude vytekať.
Druhý úkon: nastoknúť gumovú ohybnú hadičku podľa obrázku nižšie. Priemer hadičky: 1 cm a dĺžka 30 cm! Touto hadičkou pôjde tiež počas odvápňovania kávovaru von voda a treba ju tiež viesť do nádobky.
Ideme odvápňovať Maru! Kávovar je stále vypnutý. Dáme dole filter z hadičky. Rozrobíme si roztok na odvápňovanie kávovaru podľa návodu. My dávame 2 deci dezcalu do 2 litrov vody. To je takmer plná nádržka na Mare.
Roztok nalejeme do nádržky. Otvoríme oba kohútiky na kávovare. Pod každým kohútikom máme nádoby. Zapneme kávovar. Kávovar automaticky začne dopúšťať vodu. Počujeme hukot vibračného čerpadla ulka. Do minútky začne cez tú hadičku, ktorú sme nastokli, vytekať trochu vody. /Nezabúdajme, že bojler bol už pred celým procesom takmer plný, len ho blokovala sonda výšky hladiny./ V tejto prvej vode samozrejme nie je ešte nič z nášho odvápňovacieho roztoku. Teraz potrebujeme, aby sme z mašiny dostali aspoň liter vody von cez oba kohútiky. Pumpa v kuse hučí a stále dopĺňa vodu.
Vidíme, ako v nádržke klesá hladina vody aj s naším roztokom. Keď minieme 80 percent nášho roztoku v nádržke, vypneme kávovar a hneď potom utiahneme kohútiky, aby v nich ostala voda s roztokom.
Teraz máme roztok natiahnutý v bojleri aj všade v kávovare aj v tryske na paru a vodu a necháme pôsobiť roztok v kávovare. Jedine v hlave E61 ešte nie je roztok.
Teraz zapnem kávovar /kohútiky sú zavreté/ a odpustím z hlavy dva deci vody. Zasa vypnem kávovar a nechám pôsobiť 30 min.
Sme v polovici(((:
Zvyšný roztok z nádržky vylejeme a nádržku poriadne umyjeme teplou vodou. Naplníme kvalitnou zmäkčenou vodou, ktorú bežne používame a ideme preplachovať kávovar.
Postup je podobný, ako to bolo doteraz. Otvoríme kohútiky a pustíme kávovar. Pumpa zasa hučí a pumpuje vodu do bojlera.
Voda vyteká z otvorených kohútikov. Bude modrá alebo zelená, lebo toto je voda ešte s roztokom! Zase vidím klesať hladinu vodu v nádržke a čakám, kým zasa klesne hladina na 80 percent.
Nezabudnime zasa na dva deci vody aj z hlavy E61 odpustiť./Keď už finišujeme s vodou zvuk pumpy sa mení- je hlučnejšia/
Toto ešte raz celé zopakujeme.
Potom vypneme kávovar ale necháme otvorené kohútiky, aby sama vytiekla z nich komplet voda. Vytečie toľko vody, že hladina nám teraz ostane tesne pod kohútikmi.
Hotovo.
——————————————————————————
Nastokneme filter na hadičku, nalejeme vodu do nádržky. Nastokneme naspäť sondu /17/ level probe, vytiahneme našu gumovú hadičku z krytu na jednosmerný ventil.
Skúste si mrk toto video. Robia to veľmi podobne, možno vám to pomôže.
Tu je link na to, ako urobíte tú najlepšiu vodu na espresso klikaj tu.
A tu je link na náš svetový článok o tom, ako urobiť perfektnú vodu na kávu na espresso klikaj sem.
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!