Poriadne espresso doma urobíte iba na poriadnom espresso kávovare: Lelit Mara PL62T s PIDom a displejom
Poriadne espresso doma urobíte iba na poriadnom espresso kávovare: Lelit Mara PL62S s PIDom.
Hľadáte dobrý pákový espresso kávovar za dobrú cenu?
Ako si pripravujete espresso doma vy?
Ako napredujete v latte arte?
Ako pripravujete pravú horúcu čokoládu vašim blízkym?
Pozrite naše vlastné video aj fotky!
Espresso doma je zážitok.
Je to kumšt.
Bude aj z vás majster?
Dnes v homebarista.sk si pripravíme zabijácke espresso a ďalšie drinky na espresso kávovare od Lelit.
Bude to model alebo skôr modelka, ktorú pokrstili ľudovo “Mara.”
“Mara” je ako keby ste čarovným prútikom zmenšili profesionálny pákový espresso kávovar, aký majú v kaviarni. Mohli ju nazvať radšej “Arabela.” Pripravíte na nej všetky espresso drinky ako v kaviarni.
“Mara” je maličká a prenosná s nádržkou, môžme si ju zobrať do karavanu alebo do záhrady na grill party.
My sme ju minule brali na kamošovu svadbu.
“Mara” PL62S sa nahrieva iba 10 minút, a pretože má masívnu kovovú hlavu s tajuplným názvom E61, o ktorej si povieme viac neskôr, drží stabilnú teplotu espressa. Robíme jedno espresso za druhým.
Len taký fukot!
Šáločky máme poukladané hore na espresso kávovare. Tým pádom: pekne sa nahrejú. Ak by to bolo málo, napustíme do nich trošičku horúcej vody z trysky na vodu a necháme tak 20 sekúnd pôsobiť, aby ju voda zohriala. Každý home barista vie, že šálka musí byť teplá.
Dnes si pomelieme výberovú čerstvú arabiku od GARDELLI CIGNOBIANCO na fresh mlynčeku na kávu. Zrnká arabiky musia byť čerstvé, aby sme už pri mletí pocítili suchú arómu čerstvo mletej kávy. Cítite? Dávame 20 gramov, pretože máme sitko na 20 gramov. Jednoduchá matika. O správnom profíckom utláčaní- tampovaní viac tu.
Ako vlastne “Mara” PL62S funguje?
PL62S má jeden bojler s výmenníkom. Čo to znamená? Že cez bojler ide taká tenká trubička. Tá trubička sa volá tepelný výmenník. Cez túto trubičku ide vždy nová čerstvá voda z nádržky. Vždy tam novú vodu vženie vibračné čerpadlo. Je taká tenká, že sa v nej voda rýchlo zohreje.
To horúca voda v bojleri spôsobí, že od nej sa zohreje voda vo výmenníku. Z tejto čerstvej zohriatej vody bude zabijácke espresso doma. Okrem toho ešte bojler slúži aj na výrobu pary na cappuccino a horúcu čokoládu. Bojler tu má dve dôležité funkcie.
Ideme predpariť čerstvo pomletú výberovú kávu ako machri: páčku na espresso kávovare zdvihneme iba čiastočne- asi tak do tretiny. Zastaneme tesne pred tým, ako počujeme, že sa spúšťa čerpadlo. Dobré je, si to vyskúšať naprázdno bez páky.
A teraz si to skúsme predstaviť. Čo sa tam vo vnútri hlavy deje? Lebo zvonku nevidíme nič. Voda, ktorá bola v hlave a mala presne 92 stupňov, sa dostala bez tlaku spádom do páky s čerstvo pomletou kávou. Iba tú kávu opatrne namočila. Ručička sa nepohla na tlakomeri, lebo čerpadlo ešte netlačí.
Káva sa “otvorila”, lebo sme ju namočili. Vôbec sme ju nespálili ani veľmi nevystrašili, lebo teplotu sme si odstrážili.
Predparenie musí byť šetrné a nežné, bratia a sestry.
Predparujeme od 3 do 10 sekúnd. Vy, home baristi, si určujete, aké bude dlhé predparenie. Exprerimentujte: urobte každé espresso pri inej dĺžke predparenia a uvidíte. Porovnáte chute a arómy. Predparenie výrazne zvyšuje kvalitu espressa. Najmä posilní príjemnú ovocnú aciditu, ktorá sa vylučuje v prvej fáze extrakcie.
Stačilo. Zdvihnime páku až hore a pustíte čerpadlo. Čerpadlo alebo ľudovo pumpa je tu vibračná: má to tiež svoje výhody, lebo sa rozbieha pomaly a postupne zvyšuje tlak až na 9 barov. Tento espresso kávovar má OPV. Home baristi vedia, že to znamená: že si môžme naozaj odsledovať, či tlačíme tlakom 9 barov a prípadne môžme tento tlak prispôsobiť.
Tlakomer krásne ukazuje koľkými barmi sa naozaj tlačí. Kto chce pridať alebo ubrať tlak, jednoducho skrutkovačom pootočí závitom na OPV ventile na pumpe. Toto je espresso kávovar pre znalcov.
Tu máme do činenia s naj generáciou vibračných čerpadiel.
Ale venujme sa radšej spektáklu: ligotavý životabudič pomaličky vyteká z páky do našich šálok. Slinky tečú, čakáme so zatajeným dychom.
Crema je živá, hrdzavá, jemne tigrovaná.
Hlava E61 tým, že je taká mohutná a kovová, drží stabilnú teplotu. Lebo v nej stále cirkuluje voda. Takto má pravý home barista zaistenú stabilnú teplotu každého espressa, ktoré pripraví.
Tento espresso kávovar od Lelit má samozrejme najnovší PID. Čo to je?
PID je niečo ako vylepšený termostat. Ale poriadne vylepšený. Bežný trapný termostat kolíše, lebo termostat rozozná iba nastavený bod, od ktorého závisí, kedy sa zapne a kedy sa vypne. Lenže zotrvačnosť úraduje: aj keď sa termostat vypne, voda sa ešte zohrieva, že? Je to vlnobitie ako na mori.
Ale PID rozoznáva tepelné rozmedzie. A výsledok? Teplota kolíše podstatne menej. Ako malé roztomilé vlnky na pokojnom moríčku.
Dôležité je pochopiť vzťah medzi teplotou bojlera a skutočnou teplotou hlavy. Čo vidíme na displeji, je teplota bojlera a nie teplota hlavy, ok? Od teploty bojlera sa iba odvíja teplota hlavy.
Ak naťukáte na displeji 125 stupňov Celzia, budete mať prvé espresso už po 15 minútach. Ako to vieme? Lebo sme to merali: keď je na displeji 125 stupňov Celzia, tak po 15 minútach v skutočnosti je teplota hlavy 92 stupňov Celzia.
PL62S krásne drží teplotu espressa.
Aha, tu je príklad:
Zabijácke espresso pijeme najradšej bez cukru. Na dne šálky bude kyselkavé, na hladine sladšie. Zamiešame, aby sa premiešali chute.
Na profesionálnej tryske na paru našľaháme naozajstnú mikropenu na latte art. Na tej istej tryske pripravíme pravú horúcu čokoládu pre ženičku a deťúrence.
“Maru” PL62S vyskúšate na Osvetovej 18 v Ružinove a kúpite tu.
Trackbacks & Pingbacks
[…] Predparenie výrazne zvyšuje kvalitu espressa. […]
Pridať komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!